Výhody nebankovních půjček

Výrazně větší flexibilita a dostupnost
Snadno si můžete půjčit 1 milion Kč, ale třeba i jen tisícovku. Malou půjčku lze jednorázově splatit už za týden, velkou i za mnoho let. Nebankovní půjčky jsou mnohem flexibilnější. Nepůjčí vám v bance? U nebankovních firem máte šanci díky individuálnímu posouzení každého žadatele. Půjčku tudíž může získat i žadatel s negativní platební historií – pokud ji dokáže řádně splatit.
Rychlé vyřízení žádosti – někdy i do 5 minut
Rychlé online půjčky jsou specialitou nebankovního sektoru, většina společností využívá automatizované systémy na vyhodnocení bonity žadatele a dokáží schválit žádost i mimo pracovní hodiny – a třeba i o víkendu! To se vám v bance s pracovní dobou od 9:00 do 16:00 nestane.
Půjčka v hotovosti – bez bankovního účtu
Nebankovní společnosti nabízejí také hotovostní půjčky, které vám budou vyplaceny „na ruku“ – třeba u vás doma. Peníze tak získate i bez vlastního bankovního účtu a bez nutnosti osobní návštěvy na pobočce společnosti.
Půjčka zcela zdarma (RPSN 0 %)
Často se lze setkat s nabídkou první bezúročné půjčky. Někteří nebankovní poskytovatelé se tak snaží nalákat nerozhodnuté klienty. Pokud půjčku včas splatíte, skutečně nezplatíte nic navíc. Není v tom skrytý žádný háček nebo podmínka. Podruhé už si samozřejmě půjčujete za dohodnutý úrok. V bance se zatím s takovou nabídkou nesetkáte…
Sjedání přes internet
Půjčku můžete u nebankovní společnosti v řadě případů vyřídit online – bez nutnosti někam chodit nebo telefonovat. Veškeré nezbytné kroky vedoucí ke sjednání a vyplacení úvěru je možné provést přes internet. Doklady a výplatní pásky ofotíte, nebo naskenujete do připraveného formuláře a celou úvěrovou smlouvu podepíšete rovněž online. Nebankovní půjčky jsou velmi inovativní, nabízí vlastní mobilní aplikace pro správu účtu, vyplacení peněz například v řadě trafik a dokážou posoudit vaši bonitu také podle profilu na Facebooku.

Nevýhody nebankovních půjček

Vyšší úroky a poplatky
Obecně platí, že nebankovní půjčky bývají o něco dražší než bankovní úvěry. Někdy jsou rozdíly dost výrazné, jindy méně. V některých případech můžeme dokonce tvrdit, že rozdíl mezi nebankovní a bankovní půjčkou je téměř nulový. Nebankovní poskytovatelé jsou často obchotni půjčit peníze i tzv. rizikovějším zájemcům a zvýšené riziko nesplácení si tak musí částečně kompenzovat. Vybrat si výhodnou nebankovní půjčku ale není složité, stačí porovnávat. Vždy ale platí, že pokud se již rozhodnete pro úvěr, zajděte nejprve do banky!

Časté mýty o nebankovních půjčkách

Nebankovní půjčky jsou příliš rizikové
Každá půjčka představuje potenciální riziko! Bez ohledu na to, zda si půjčíte v bance nebo u „nebankovky“ může situace, kdy se dostanete do problémů se splácením znamenat značné potíže. Obvykle ale existuje možnost prodloužení doby splatnosti či odložení měsíční splátky. Každopádně nezbytně důležité je vždy komplikovanou situaci nezatajovat a aktivně řešit společně s věřitelem.
Nebankovní poskytovatelé úvěrů jsou podvodníci
To rozhodně není pravda! Všichni poskytovatelé spotřebitelských úvěrů (bez výjimky) spadají nově pod dohled ČNB. Musí důsledně splňovat řadu přísných požadavků, zavést a splňovat etické i reklamační kodexy. Půjčovat peníze na úrok je bez licence od ČNB zakázáno! Z původních cca 60 000 poskytovatelů půjček jich je v tuto chvíli jen asi 150. Různých podvodů, rozhodčích doložek nebo přemrštěných sankcí se tak již bát nemusíte. Dlužník je chráněn mnohem lépe, než dřív.
Musím platit různé poplatky předem
Nemusíte a neměli byste! Skryté poplatky jsou častým projevem podvodné půjčky, takové na našem webu nenajdete! Pokud poskytovatel úvěru požaduje nějaké poplatky (za vyřízení žádosti, pojištění apod.), pak bývají započteny do běžných měsíčních splátek. Nic předem rozhodně neplaťte!

Přehled prověřených nebankovních půjček

Odpovědi na časté otázky

Všechno, co je dobré vědět než si půjčíte peníze…

Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou?
Jak z názvu vyplývá, bankovní úvěr poskytují bankovní domy a nebankovní půjčku poskytují soukromé společnosti. Mluvíme-li o spotřebitelských úvěrech (tedy půjčkách), pak z hlediska legislativy platí pro obě skupiny velmi podobná pravidla.
Jaké výhody a nevýhody nebankovní úvěry mají?
Každý úvěr je trochu jiný, má jiné parametry a jiná pravidla. Obecně lze ale říci, že nebankovní úvěry jsou flexibilní, velmi rychlé na vyřízení i vyplacení peněz a lze je použít na jakýkoliv účel. Navíc bývají mnohem více dostupné a mohou je získat i žadatelé, kteří z nějakého důvodu neuspěli v bance. Nevýhodou pak obecně bývá vyšší úroková sazba a tedy vyšší celkový přeplatek v porovnání s bankovními půjčkami.
Mám si půjčit raději v bance, nebo u nebankovní firmy?
Pokud máte dostatečnou bonitu, pak je lepším řešením bankovní úvěr, zejména pokud potřebujete půjčit větší částku. Hledáte-li například peníze na rekonstrukci bytu, či nákup nového automobilu, pak je účelový bankovní úvěr obvykle nejvýhodnější možností.
Jsou nebankovní půjčky rizikové?
Rizikem je každá půjčka, ať už malá nebo velká. V bance, nebo jinde. Legislativní úpravy, které proběhly v minulých letech aplikovaly velmi přísná pravidla i na nebankovní poskytovatele úvěrů. Z tisíců jich zbyly jen desítky, kterým byla vydána licence Českou národní bankou a mohou úvěry poskytovat. Obecně lze tedy tvrdit, že trh se dramaticky pročistil a neférové praktiky (například rozhodčí doložky ve smlouvách) zcela vymizely. Opatrnost je však pochopitelně na místě vždy, když jde o peníze.
Kolik peněz si mohu půjčit?
Vyhledávaným segmentem mezi nebankovními úvěr jsou rychlé půjčky před výplatou, které nabízí od 500 Kč do 10 000 Kč s dobou splatnosti 30 dnů. Bývají rychlé, lze je kompletně vyřídít online, ale často jsou dost drahé když dojde na splácení. Další vyhledánou skupinou jsou úvěry bez ručitele s vyšším limitem, obvykle bývá v řádu stovek tisíc a splatností do 84 měsíců. Samostatným segmentem pak jsou ručené půjčky, kde je úvěrový limit v řádu milionů korun, pro jejich získání však je nutné zastavit odpovídající nemovitost.
Podle čeho porovnávat úvěr mezi sebou?
Nejdůležitějším parametrem pro rychlé srovnání půjček je RPSN (číslo v procentech), které obsahuje všechny skutečné náklady spojené s půjčkou. Sledujete samozřejmě také výši měsíční splátky, celkovou splatnou částku a za pozornost stojí rovněž sazebník poplatků například za prodloužení doby splatnosti.
Co když nebudu moci půjčku splatit?
Taková situace může samozřejmě nastat. Zásadní je kontaktovat poskytovatele úvěru co nejdříve a pokusit se najít řešení. Tím může být například odklad splátky, její snížení, nebo odložení. Nejhorší variantou by bylo nic neřešit a ignorovat kontakt ze strany poskytovatele úvěru.
Co musím splňovat, abych si mohl půjčit peníze?
Nejčastějšími požadavky jsou věk min. 18 let, vlastní bankovní účet, telefon, kopie občanského průkaz a u větších úvěrů také potvrzení o výši vašeho finančního příjmu (např. dodané formou výplatní pásky, nebo výpisem z účtu). Zásadní pak samozřejmě je schopnost úvěr řádně splatit. Pokud poskytovatel dojde v rámci vyhodnocení žádosti k závěru, že by pro vás úvěr by již příliš velkou finanční zátěží, další půjčku neschválí. Můžete samozřejmě zkusit zažádat také jinde, ale lepším řešením by nejspíš bylo variantu půjčky zcela zavrhnout.
Mohu si půjčit i pokud mám záznam v registru dlužníků?
Pokud máte negativní záznam v registrech (nejčastěji to bývá SOLUS), pak je pro vás dostupnost úvěrů omezená. Na trhu je ale celá řada nebankovních poskytovatelů, kteří půjčí peníze i zájemci s negativním záznam v registru. Avšak pouze v případě, že prokáží dostatečnou bonitu a schopnost půjčku splatit. Půjčky bez registru tedy existují i nadále, ale jedná se pouze o termín. Fakticky totiž každý poskytovatel spotřebitelských úvěrů dostupné registry kontroluje. Rozdíl je pouze v tom, zda případný záznam je automaticky stopkou, anebo zda přihlíží i k dalším okolnostem.
Jak to celé probíhá?
Jednoduše, pokud se finálně rozhodnete pro nějaký produkt. Stačí vyplnit formulář na našich stránkách, nebo na webu dané společnosti. Obvykle se zde vyplňují pouze základní údaje o vás, kontakty, bydlišti a zaměstnání. U větších půjček bude třeba doložit ještě informaci o výši příjmu (výplatní pásky, výpis z účtu apod.). Po odeslání dojde k vyhodnocení žádosti, obvykle to bývá během pár minut, nejpozději hodin. Následně budete telefonicky kontaktováni poskytovatelem půjčky a dojednáte podrobnosti. Pokud vše dobře dopadne, budou peníze obratem odeslány na váš bankovní účet.
Jsou zde uvedené informace aktuální?
Snažíme se aby byly, pravidelně je automaticky ale i ručně aktualizujeme. Přesto se ale můžete stát, že mezitím dojde k nějaké změně, kerou nestihneme ihned podchytit. Proto platí, že vždy aktuální informace naleznete na webových stránkách daného poskytovatele úvěru. Za možné nepřesnosti nemůžeme nést odpovědnost.
Co když jsem nespokojený a chci si stěžovat?
Takovou možnost samozřejmě máte. Nejjednodušší volbou je www.finarbitr.cz.
Poskytuje provozovatel tohoto webu nějaké půjčky?
Ne. Provozovatel tohoto webu pouze nabízí reklamní prostor jednotlivým poskytovatelům, nebo licencovaným zprostředkovatelům k propagaci jejich produktu. Provozovatel nemá oprávnění sjednávat a uzavírat žádné druhy smluv, vybírat provize či poplatky a ani tak nečiní.